{Poznań - miejsca}
Wegetarianin w Poznaniu
Wegetarianizm jest tematem często dyskutowanym w dzisiejszych czasach. Budzi wiele kontrowersji a opinie, które powstają na jego temat są często różnorodne i sprzeczne. Ten sposób odżywiania się nie jest już tylko przejawem miłości do zwierząt, troski o nie, ale i stylem życia. Jest to ostatnio nawet pewnego rodzaju moda... Świadczy o tym fakt, że wiele sławnych osób przyznaje się i zachęca do diety bezmięsnej, w internecie powstają rankingi na najseksowniejszych wegetarian, produkowane i promowane są wegańskie buty.
Myślę, że powodów przejścia na dietę bezmięsną jest tyle - ilu samych wegetarian. Jest także wiele odmian wegetarianizmu. Typowy wegetarianin nie spożywa żadnego mięsa, ryb oraz produktów zwierzęcego pochodzenia jak na przykład żelatyna. Owowegetarianin nie jada nabiału z wyjątkiem jajek. Weganin unika wszelkich produktów odzwierzęcych: jajek, mleka, miodu. Jeszcze więcej odmawia sobie frutarianin jedzący tylko te owoce i warzywa, które same spadły z drzewa.

Są także łagodniejsze wersje wegetarianizmu - popularni ostatnio semiwegetarianie na co dzień unikają mięsa, ale raz w tygodniu robią sobie ucztę na przykład z ryb albo drobiu. Jednak - jak komentują tę odmianę - nie można być pół-dziewicą, tak samo nie można być pół-wegetarianinem.
Dieta wegetariańska to nie jest tradycja dziedziczona przez pokolenia, to nie jest zalecenie od lekarza lub coś odgórnie narzuconego. Dlatego jak słyszę pytanie: „Czy możesz jeść ryby?" odpowiadam: „Mogę, ale nie chcę". Nikt mi niczego nie zakazuje, to jest tylko i wyłącznie moja decyzja i jeżeli decyduję się być wegetarianinem - to jestem nim 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.
Co mi daje fakt, że jestem wegetarianinem? Na pewno świadomość, że nie uczestniczę w masowym mordzie i znęcaniu się nad zwierzętami. Przekonuje mnie także fakt, że unikając mięsa nie wprowadzam do swojego organizmu substancji hormonalnych i antybiotyków, którymi karmione są zwierzęta hodowlane. Nad zaletami i wadami diety bezmięsnej dla zdrowia człowieka ciężko dyskutować i nie będę tego tutaj robić. W samym internecie znajduje się masa różnych, często sprzecznych artykułów na ten temat. Naukowcy co chwilę dzielą się z nami jakimiś odkryciami na temat diety wegetariańskiej. Ja natomiast chciałabym skupić się na wegetarianizmie w praktyce, czyli na codziennym życiu osoby, która wykluczyła ze swojego jadłospisu mięso. Czy jest to dużą przeszkodą w planowaniu tzw. wyjścia na miasto? Czy Poznań jest miastem przyjaznym wegetarianom?

Głównym miejscem żywienia się wegetarian w Poznaniu są bary sieci Green Way. Mają one wielu zwolenników także wśród osób jedzących mięso, więc spokojnie można wybrać się tam z przyjaciółmi nie będącymi wegetarianinami. Na szczęście w samym centrum miasta znajdują się aż trzy bary tej sieci: na ulicy 23 Lutego 11, Taczaka 2 oraz Zeylanda 3. Obsługa w nich jest sprawna, danie dostajemy od razu na wielkim talerzu w 1/3 zapełnionym kolorowymi surówkami, co zawsze wygląda niezwykle apetycznie. Bary te oferują także dania dla wegan. Jednak jeżeli nie jesz żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego zawsze musisz poinformować o tym obsługującą cię osobę, żeby przypadkiem nie posypała ci twojego dania żółtym serem. Bary Green Way są na pewno warte polecenia, nie tylko ze względu na nowoczesność i bogatą ofertę, ale przede wszystkim dlatego, że jedzenie jest tam zawsze pyszne i urozmaicone. Lokale te dzięki tablicy informacyjnej są także skarbnicą informacji o różnych kursach cz warsztatach z dziedziny zdrowia i rozwoju osobistego.
Innym barem wegetariańskim jest Chwirot znajdujący się na ulicy Rybaki 10 ( tel 61 851 04 10). Jak się okazało jest to najstarszy bar wegetariański w Poznaniu. Lokal ten może pochwalić się bogatym jadłospisem, zwłaszcza w zakresie różnego rodzaju kotletów (polecam tego z pszenicy). Na swoje danie musiałam jednak trochę poczekać, gdyż było ono przygotowywane na miejscu. Czekając na upragniony obiad mogłam popatrzeć jak smaży się mój kotlet, gdyż kuchenka znajduje się bezpośrednio za ladą. Według mnie nie jest to zbyt dobre i przede wszystkim niezbyt estetyczne rozwiązanie. Jedzenie w Chwirocie muszę przyznać - jest smaczne i całkiem niedrogie. Szkoda tylko, że trzeba spożywać je na plastikowych talerzach plastikowymi sztućcami.
W innych niewegetariańskich restauracjach również można znaleźć jakieś dania bezmięsne. Jednak jest ich zazwyczaj niewiele i nie zawsze zadowalają żołądki osób przyzwyczajonych do zdrowego, lekkiego jedzenia. W końcu jaka jest przyjemność i pożytek dla zdrowia ze szpinaku, który aż tonie w śmietanie? Pizzerie zazwyczaj oferują dwie, góra trzy pizze bez mięsa.

Na deser wegetarianin czy weganin może wybrać się do niezwykle oryginalnego miejsca jakim jest Ekowiarnia na ulicy Ratajczaka 18 (tel. 061 852 60 27), przy kinie Apollo. W lokalu tym serwowane są różne koktajle na bazie mleka sojowego czy ryżowego oraz pyszne, zdrowsze wersje różnych ciast. Jest to chyba jedyne miejsce w Poznaniu, w którym można wypić kawę z mlekiem innym niż krowie. Miejsce jest przytulne i ładnie urządzone, ale ceny są bardzo wysokie.
Zapasy do domu wegetarianin może zrobić w sklepach ze zdrową żywnością. Jest ich w Poznaniu coraz więcej, są dobrze wyposażone w żywność roślinną, ekologiczną a przede wszystkim niesamowicie drogą. Niestety faktem jest, że zdrowa żywność w dzisiejszych czasach nadal pozostaje towarem ekskluzywnym, niedostępnym dla większości młodych osób.
Wegetarianie w Poznaniu działają całkiem prężnie. Co roku organizowane są Poznańskie Dni Wegetarianizmu, podczas których można wziąć udział w wielu imprezach. Działa także wegetariańskie stowarzyszenie vegeON! Niestety w spisach lekarzy przyjaznych wegetarianom nie spotkałam nigdy żadnego, który pochodzi z Poznania. Trafić na takiego lekarza jest niezwykle ważne, gdyż większość lekarzy, którzy nie popierają wegetarianizmu winę za wszystkie dolegliwości zrzucają właśnie na - ich zdaniem - nieodpowiednią dietę.
Decydując się na dietę wegetariańską trzeba przygotować się na niezrozumienie swojego wyboru przez innych, nawet tych z najbliższego otoczenia. Na szczęście miasto daje nam - wegetarianom coraz więcej możliwości na przyjemne spędzenie czasu, zjedzenie smacznego obiadu, poznanie innych zwolenników tego stylu życia czy zaopatrzenie się w zapasy zdrowej żywności.

Oto niektóre sklepy, w których wegetarianie mogą zrobić zakupy:
Bliżej Natury ul. Podgórna 19
Vita Sklep ul. Zeylanda 11
Organic Farma Zdrowia - Stary Browar, Półwiejska 42 i Poznań Plaza, Drużbickiego 2
Sklep Kavargo - ul. Kościuszki 70
Sklep Zdrowa Żywność, Tomasz Kamieński - ul. Fredry 5
txt. Małgorzata Zimniak
fot. 1, 2, 4 - sxc.hu, 3, 5 - red
dodaj komentarz
Na studiach jak byłem jakiś czas temu dosyć często ich odwiedzałem.
Szkoda, że z barami wegetariańskimi troszeczkę gorzej jest ...
dzięki serdeczne za artykuł, troche ułatwi mi życie :)